Gullbjørnen

Gullbjørnen, pris som deles ut ved Filmfestivalen i Berlin

Utdelt Vinnere
1951 Die Vier im Jeep (r: Leopold Lindtberg); Justice est faite (r: Henry Cornelius); Sans laisser d'adresse (r: Jean-Paul le Chanois); Cinderella (r: Wilfred Jackson, Hamilton Luske og Clyde Geronimi)
1952 Hon dansade en sommar (r: Arne Mattsson)
1953 Le salaire de la peur (Fryktens lønn, r: Henri-Georges Clouzot)
1954 Hobson's Choice (Herre i eget hus, r: David Lean)
1955 Die Ratten (Rottene, r: Robert Siodmak)
1956 Invitation to the Dance (Kjærlighetens ringdans, r: Gene Kelly)
1957 Twelve Angry Men (Tolv edsvorne menn, r: Sidney Lumet)
1958 Smultronstället (r: Ingmar Bergman)
1959 Les Cousins (Fetterne, r: Claude Chabrol)
1960 El Lazarillo de Tormes (r: César Ardavín)
1961 La notte (Natten, r: Michelangelo Antonioni)
1962 A Kind of Loving (En slags kjærlighet, r: John Schlesinger)
1963 Bushido (r: Tadashi Imai)
1964 Süsuz yaz (r: Metin Erksan)
1965 Alphaville – Une étrange aventure de Lemmy Caution (r: Jean-Luc Godard)
1966 Cul-de-sac (Gislene, r: Roman Polanski)
1967 Le départ (r: Jerzy Skolimowski)
1968 Ole, Dole, Doff (r: Jan Troell)
1969 Rani radovi (r: Zelimir Zilnik)
1971 Il giardino dei Finzi-Contini (Finzi-Continis have, r: Vittorio De Sica)
1972 I racconti de Canterbury (Veien til Canterbury, r: Pier Paolo Pasolini)
1973 Distant Thunder (r: Satyajit Ray)
1974 The Apprenticeship of Duddy Kravitz (Mr. Success, r: Ted Kotcheff)
1975 Orökbefogadás (Adopsjon; r: Márta Mészarós)
1976 Buffalo Bill and the Indians (Buffalo Bill og indianerne, r: Robert Altman)
1977 Voskhosjdenie (Oppstigningen, r: Larissa Sjepitko)
1978 Las truchas (Ørretene, r: José Luis García Sánchez); Las palabras de Max (r: Emilio Martínez-Lázaro); Ascensor (r: Thomas Munoz)
1979 David (r: Peter Lilienthal)
1980 Heartland (Pionerene, r: Richard Pearce); Palermo oder Wolfsburg (r: Werner Schroeter)
1981 Deprisa, deprisa! (r: Carlos Saura)
1982 Die Sehnsucht der Veronika Voss (Veronika Voss, r: Rainer Werner Fassbinder)
1983 Ascendancy (r: Edward Bennett); La colmena (Bikuben, r: Mario Camus)
1984 Love Streams (r: John Cassavetes)
1985 Wetherby (Fortiden dreper, r: David Hare); Die Frau und der Fremde (r: Rainer Simon)
1986 Stammheim (r: Reinhard Hauff)
1987 Tema (r: Gleb Panfilov)
1988 Hong gaoliang (Rødt korn, r: Zhang Yimou)
1989 Rain Man (r: Barry Levinson)
1990 Music Box (Spilledåsen, r: Constantin Costa-Gavras); Skrivánci na nitic (Lerker på en tråd, r: Jirí Menzel)
1991 La casa del sorriso (r: Marco Ferreri)
1992 Grand Canyon (r: Lawrence Kasdan)
1993 Xian hun nu (Kvinnen ved den duftende sjø, r: Xie Fei); Hsi yen (Bryllupsnatten, r: Ang Lee)
1994 In the Name of the Father (I fars navn, r: Jim Sheridan)
1995 L'Appât (Lokkeduen, r: Bertrand Tavernier)
1996 Sense and Sensibility (Fornuft og følelser, r: Ang Lee)
1997 The People vs. Larry Flynt (Larry Flynt – skandalenes mann, r: Miloš Forman)
1998 Central do Brasil (r: Walter Salles jr.)
1999 The Thin Red Line (Den tynne røde linjen, r: Terrence Malick)
2000 Magnolia (r: Paul Thomas Anderson)
2001 Intimacy (r: Patrice Chéreau)
2002 Sen to Chihiro no kamikakushi (Chihiro og heksene, r: Hayao Miyazaki); Bloody Sunday (r: Paul Greengrass)
2003 In This World (r: Michael Winterbottom)
2004 Gegen die Wand (Mot veggen, r: Fatih Akin)
2005 U-Carmen E-Khayelitsha (r: Mark Dornford-May)
2006 Grbavica (r: Jasmila Sbanic)
2007 Tuya de hun shi (Tuyas to ektemenn, r: Wang Quanan)
2008 Tropa de elite (r: Jose Padilha)
2009 La teta asustada (r: Claudia Llosa)
2010 Bal (Honning, r. Semih Kaplanoğlu)

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg