Gaston Flosse

Faktaboks

Gaston Flosse
Født
1931

Gaston Flosse, polynesisk politiker (gaullist), av blandet fransk og polynesisk herkomst. Sjef for territorialregjeringen i Fransk Polynesia 1982–87, 1991–2004 og oktober 2004 – mars 2005. Innvalgt som den ene av territoriets to deputerte til den franske nasjonalforsamling siden 1986. Dømt til seks måneders betinget fengsel for økonomiske misligheter 1992, men beholdt sine politiske verv.

Flosse gikk av som regjeringssjef i 2004 etter knepent valgnederlag, men kom tilbake igjen i posten i oktober samme år etter at en overløper under bitter politisk strid hadde gitt hans koalisjon parlamentarisk flertall, 29–28. Gikk på ny av etter suppleringsvalget i februar 2005. Han satt videre som regjeringssjef fra februar til april 2008.

Hans 5. og siste regjeringsperiode varte fra 17. mai 2013 til 5. september 2014, da han ble fjernet på grunn av en korrupsjonsdom.

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg