Friidrett – norske medaljevinnere i internasjonale seniormesterskap

År Utøver Øvelse
1912 Ferdinand Bie Femkamp1
1920 Helge Løvland Tikamp
1956 Egil Danielsen Spyd
1996 Vebjørn Rodal 800 m
2000 Trine Hattestad Spyd
2004 Andreas Thorkildsen Spyd
2008 Andreas Thorkildsen Spyd
År Utøver Øvelse
1908 Arne Halse Spyd
1948 Bjørn Paulson Høyde
1984 Grete Waitz Maraton
År Utøver Øvelse
1900 Carl Albert Andersen Stav
1908 Arne Halse Spyd
1908 Edvard Larsen Tresteg
1924 Sverre Hansen Lengde
1928 Olav Sunde Spyd
1956 Audun Boysen 800 m
1956 Ernst Larsen 3000 m hinder
1996 Trine Hattestad Spyd

1Jim Thorpe, som hadde beste resultat, ble diskvalifisert. Diskvalifikasjonen ble opphevet 1982, samtidig som IOC erklærte både Bie og Thorpe som vinnere.

År Utøver Øvelse
1978 Grete Waitz Terrengløp
1979 Grete Waitz Terrengløp
1980 Grete Waitz Terrengløp
1981 Grete Waitz Terrengløp
1983 Grete Waitz Terrengløp
1983 Grete Waitz Maraton
1987 Ingrid Kristiansen 10 000 m
1987 Ingrid Kristiansen Gateløp
1988 Ingrid Kristiansen Terrengløp
1988 Ingrid Kristiansen Gateløp
1993 Trine Hattestad Spyd
1995 Geir Moen 200 m innendørs
1997 Trine Hattestad Spyd
1997 Hanne Haugland Høyde
2009 Andreas Thorkildsen Spyd
2017 Karsten Warholm 400 m hekk
År Utøver Øvelse
1991 Lars Arvid Nilsen Kule
1994 Lag kvinner Halvmaraton
2005 Andreas Thorkildsen Spyd
2007 Andreas Thorkildsen Spyd
2011 Andreas Thorkildsen Spyd
År  Utøver Øvelse
1982 Grete Waitz Terrengløp
1984 Grete Waitz Terrengløp
1985 Ingrid Kristiansen Terrengløp
1987 Ingrid Kristiansen Terrengløp
1989 Georg Andersen Kule innendørs
1995 Vebjørn Rodal 800 m
1999 Trine Hattestad Spyd
2017 Filip Ingebrigtsen 1500 m 
År Utøver Øvelse
1946 Godtfred Holmvang Tikamp
1950 Sverre Strandli Slegge
1967 Berit Berthelsen Lengde innendørs1
1968 Berit Berthelsen Lengde innendørs1
1986 Ingrid Kristiansen 10 000 m
1994 Geir Moen 200 m
1994 Steinar Hoen Høyde
1994 Trine Hattestad Spyd
2006 Andreas Thorkildsen Spyd
2010 Andreas Thorkildsen Spyd
2012 Henrik Ingebrigtsen 1500 m
2016 Filip Ingebrigtsen 1500 m

1 Uoffisielt mesterskap

År Utøver Øvelse
1934 Birger Halvorsen Høyde
1934 Otto Berg Lengde
1946 Haakon Tranberg 100 m
1946 Haakon Tranberg 200 m
1954 Sverre Strandli Slegge
1958 Audun Boysen 800 m
1958 Egil Danielsen Spyd
1989 Hanne Haugland Høyde innendørs
1990 Are Nakkim 10 000 m
1994 Geir Moen 100 m
1994 Vebjørn Rodal 800 m
2006 Susanne Wigene 10 000 m
2012 Tonje Angelsen Høyde
2014 Henrik Ingebrigtsen 1500 m
År Utøver Øvelse
1934 Holger Albrechtsen 110 m hekk
1938 Edgar Bruun 50 km gang
1954 Audun Boysen 800 m
1954 Ernst Larsen 3000 m hinder
1969 Berit Berthelsen Lengde
1974 Grete Waitz 1500 m
1974 Terje Thorslund Spyd
1978 Grete Waitz 3000 m
1982 Ingrid Kristiansen Maraton
1989 Georg Andersen Kule innendørs
1990 Georg Andersen Kule
1994 Mette Bergmann Diskos
1996 Steinar Hoen Høyde innendørs
1998 Jim Svenøy 3000 m hinder
2012 Jaysuma Saidy Ndure 100 m
2012 Margrethe Renstrøm Lengde
2016 Henrik Ingebrigtsen 1500 m
2016 Karoline Bjerkeli Grøvdal 10 000 m

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

7. august 2013 skrev Svein Askheim

Nedre del av artikkelen har falt ut, men den finnes i redigeringsmodus. Format må oppdateres.

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.