Félix Edouard Émile Borel, fransk matematiker og politiker. Han var professor ved universitetet i Lille i 1893–1897, ved École Normale i 1897–1903 og i 1903–1941 ved Faculté des Sciences i Paris.
Borels matematiske arbeider er av betydelig omfang og inneholder verdifulle bidrag særlig innen funksjonsteori og sannsynlighetsregning. Hans innflytelsesrike målteori (1898) bygget på George Cantors mengdelære og ble senere videreutviklet av Henri Lebesgue. I 1909 beviste Borel en av de første store talls sterke lov.
I 1929 ble det åpnet et matematisk institutt ved Sorbonne som ble oppkalt etter Henri Poincaré. Borel hadde framforhandlet dette med den amerikanske Rockefeller-stiftelsen.
Som politiker var Borel leder for det republikansk-sosialistiske partiet og deputert i flere perioder mellom 1924 og 1936. I 1925 var Borel marineminister i Paul Painlevés regjering.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.