Europamestere i hurtigløp på skøyter

1891 Uavgjort (uoffisielt mesterskap)
1892 Franz Schilling, Østerrike (uoffisielt mesterskap)
1893 Rudolf Ericsson, Sverige
1894 Uavgjort
1895 Alfred Næss
1896–97 Julius Seyler, Tyskland
1898 Gustaf Estlander, Finland
1899–1900 Peder Østlund
1901 Rudolf Gundersen
1902 Johan Schwartz
1903 Uavgjort
1904 Rudolf Gundersen
1905 Johan Vikander, Finland
1906 Rudolf Gundersen
1907–08 Mauritz Öholm, Sverige
1909 Oscar Mathisen
1910–11 Nikolaj Strunnikov, Russland
1912 Oscar Mathisen
1913 Vasilij Ippolitov, Russland
1914 Oscar Mathisen
1915–21 Ikke arrangert
1922 Clas Thunberg, Finland
1923 Harald Strøm
1924 Roald Larsen
1925 Otto Polacsek, Østerrike
1926 Julius Skutnabb, Finland
1927 Bernt Evensen
1928 Clas Thunberg, Finland
1929–30 Ivar Ballangrud
1931–32 Clas Thunberg, Finland
1933 Ivar Ballangrud
1934 Michael Staksrud
1935 Karl Wazulek, Østerrike
1936 Ivar Ballangrud
1937 Michael Staksrud
1938 Charles Mathiesen
1939 Alfons Berzins, Latvia
1940–46 Ikke arrangert*
1947 Åke Seyffarth, Sverige
1948 Reidar Liaklev
1949 Sverre Farstad
1950–52 Hjalmar Andersen
1953 Kees Broekman, Nederland
1954 Boris Sjilkov, Sovjetunionen
1955 Sigvard Ericsson, Sverige
1956 Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen
1957–58 Oleg Gontsjarenko, Sovjetunionen
1959–60 Knut Johannesen
1961 Viktor Kositsjkin, Sovjetunionen
1962 Robert Merkulov, Sovjetunionen
1963 Nils Aaness
1964 Ants Antson, Sovjetunionen
1965 Eduard Matusevitsj, Sovjetunionen
1966 Ard Schenk, Nederland
1967 Kees Verkerk, Nederland
1968 Fred Anton Maier
1969 Dag Fornæss
1970 Ard Schenk, Nederland
1971 Dag Fornæss
1972 Ard Schenk, Nederland
1973–74 Göran Claeson, Sverige
1975 Sten Stensen
1976 Kay Stenshjemmet
1977 Jan Egil Storholt
1978 Sergej Martsjuk, Sovjetunionen
1979 Jan Egil Storholt
1980 Kay Stenshjemmet
1981 Amund Sjøbrend
1982 Tomas Gustafson, Sverige
1983–84 Hilbert van der Duim, Nederland
1985–86 Hein Vergeer, Nederland
1987 Nikolaj Guljajev, Sovjetunionen
1988 Tomas Gustafson, Sverige
1989 Leo Visser, Nederland
1990 Bart Veldkamp, Nederland
1991 Johann Olav Koss
1992–93 Falko Zandstra, Nederland
1994–96 Rintje Ritsma, Nederland
1997 Ids Postma, Nederland
1998–2000 Rintje Ritsma, Nederland
2001 Dmitrij Sjepel, Russland
2002 Jochem Uytdehaage, Nederland
2003 Gianni Romme, Nederland
2004 Mark Tuitert, Nederland
2005 Jochem Uytdehaage, Nederland
2006 Enrico Fabris, Italia
2007–10 Sven Kramer, Nederland
2011 Ivan Skobrev, Russland
2012 Sven Kramer, Nederland
2013 Sven Kramer, Nederland
2014 Jan Blokhuijsen, Nederland
2015 Sven Kramer, Nederland
2016 Sven Kramer, Nederland
1970–71 Nina Statkevitsj, Sovjetunionen
1972–74 Atje Keulen-Deelstra, Nederland
1975–80 Ikke arrangert
1981–82 Natalja Petrusjeva, Sovjetunionen
1983 Andrea Schöne, Øst-Tyskland
1984 Gabi Schönbrunn, Øst-Tyskland
1985–88 Andrea Ehrig (Schöne), Øst-Tyskland
1989–92 Gunda Niemann (Kleemann), Øst-Tyskland/Tyskland
1993 Emese Hunyady, Østerrike
1994–96 Gunda Niemann, Tyskland
1997 Tonny de Jong, Nederland
1998 Claudia Pechstein, Tyskland
1999 Tonny de Jong, Nederland
2000 Anni Friesinger, Tyskland
2001 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2002–05 Anni Friesinger, Tyskland
2006 Claudia Pechstein, Tyskland
2007 Martina Sáblíková, Tsjekkia
2008 Ireen Wüst, Nederland
2009 Claudia Pechstein, Tyskland
2010-12 Martina Sáblíková, Tsjekkia
2013 Ireen Wüst, Nederland
2014 Ireen Wüst, Nederland
2015 Ireen Wüst, Nederland
2016 Martina Sáblíková, Tsjekkia

* Uoffisielt mesterskap i 1946 ble vunnet av Göthe Hedlund, Sverige

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.