Det Stavangerske Dampskibsselskab ble etablert i 1855 som et rederi eid av lokale kjøpmenn i Stavanger. I tillegg til lokal rutebåtfart og fergedrift var DSD fra 1919 til 1978 også en del av samseilingen Hurtigruta. Sammen med Sandnæs Dampskibs Aktieselskab drev DSD også en samseiling som het Nattruten – et rutebåttilbud som gikk mellom Sandnes og Bergen. I 1960 gikk de to selskapene sammen om å lansere Nordens første hydrofoilbåt Vingtor, som gikk mellom Sandnes og Bergen. Sammen med Hardanger Sunnhordlanske Dampskipsselskap var DSD i flere tiår en stor aktør når det gjaldt hurtigbåtsamband mellom Stavanger og Bergen. DSD solgte sine andeler til HSD i 1991.
DSD ble børsnotert i 1982, og hadde i mange år en spredd eierstruktur. I 1986 startet investoren Folke Hermansen fra Stavanger å kjøpe aksjer i DSD. Innen utgangen av 1987 var han selskapets største aksjonær og overtok i 1988 som styreformann. Fra 1989 begynte DSD gjennom datterselskapet DSD Shipping å satse på internasjonal tankfart – et segment selskapet fremdeles er store innen.
Folke Hermansens enke, Yuhong Hermansen, overtok ledelsen av selskapet da Hermansen døde i 2006. Hun eier 61 prosent av DSD, mens Folke Hermansens fire barn fra første ekteskap eier de resterende 39 prosent. Under sin nye ledelse har selskapet spredt sine investeringer ved å satse på alt fra turisme og helse til tradisjonelle maritime næringer.
I 2019 solgte DSD datterselskapet Norled som var en av landets største aktører innen fergedrift og hurtigbåter. DSD er imidlertid fremdeles store når det gjelder passasjertransport. Datterselskapet Tide var i 2020 Norges nest største busselskap.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.