Adamstuen er et boligområde sørvest for Ullevål sykehus som ligger i bydel St. Hanshaugen.
Faktaboks
- Også kjent som
-
Adamstua
Adamstuen var opprinnelig en eiendom utskilt fra Store Ullevål gård og fikk sitt navn etter kjøpmann Adam R. Steen, som var dens eier ved sin død i 1807. Den ble kjøpt av kommunen i 1911 for å bedre adkomsten til sykehuset. En portstue fra Nedre Adamstuen er bevart.
Trikkelinjen ble ført opp til Adamstuen i 1909 og forlenget til Ullevål Hageby i 1925. I 1911 ble Veterinærinstituttet etablert der det tidligere hadde vært “Institutt for åndssvake gutter”. I 1927 ble Statens Bilsakkyndige etablert her (flyttet til Risløkka i 1975).
Adamstuen har flere boligblokker fra 1920- og 1930-årene. I 1935 ble Norges veterinærhøgskole etablert ved området til Veterinærinstituttet, men begge disse institusjonene ble i 2014 flyttet til Ås.
Kommentarer (3)
skrev Even Holmen
Adamstua, Majorstua eller Adamstuen, Majorstuen? Jeg vokste opp her, og den gang stod det Adamstua på Oslo Sporveier linje 7. Vi sa også Majorstua, og Oslo Sporveier skiltet også slik. Deretter la Oslo Sporveier om nummereringen slik at linje 7 ble linje 17 og buss 17 ble buss 37. Altså T-bane 1-9, trikk 10-19 og buss over. I denne forbindelse ble skiltingen endret til Adamstuen og Majorstuen. Oslo Sporveier var autorative, og endret dermed den almene oppfatning av navnene. Man finner flere bilder av linje "7 Adamstua" på digitalt musem dersom man søker "Oslo , sporveier , adamstuen". Fortsatt høres Adamstuen helt feil ut for meg. Hva er riktig? Burde artikkelen eventuelt kunne foreslå begge uttaler?
svarte Even Holmen
Bilder fra 1963 og 1980. Adamstua var altså oppfattet korrekt offentlig skrivemåte i minimum én generasjon.
https://digitaltmuseum.no/011012636594/oslo-sporveier-trikk-motorvogn-37-type-mo-kylling-i-storoveien-pa-linje
https://digitaltmuseum.no/011012636542/oslo-sporveier-trikk-motorvogn-114-type-ss-lang-fra-1914-ekstravogn-g71
svarte Kjersti Kanestrøm Lie
Takk for innspill, Even! Som du ser i artikkelen har vi en boks der det står "også kjent som" og der står det Adamstua. Så det er rett at det er kjent som begge deler.
Kommentarer til artikkelen blir synlig for alle. Ikke skriv inn sensitive opplysninger, for eksempel helseopplysninger. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan. Det kan ta tid før du får svar.
Du må være logget inn for å kommentere.