Tsjekkia hadde før kommunismens fall en sentralstyrt, sosialistisk økonomi. Landet var et av de mest industrialiserte og økonomisk utviklede land innenfor Comecon-blokken. Krigsårene og utvisningen av sudettyskerne førte til sterk produksjonsnedgang. Etter kommunistenes maktovertakelse ble den første femårsplan vedtatt i 1948. Den la hovedvekt på å kollektivisere jordbruket, utbygge den nasjonaliserte tungindustrien og tilpasse landets økonomi til samhandelen med Sovjetunionen. Etter kommunismens fall har det skjedd en gradvis overgang til markedsøkonomi med bortfall av den statlige kontrollen av næringslivet.
I 1991 begynte privatiseringen av en rekke statlig eide foretak, og etter noen år med vansker, hadde Tsjekkia ved slutten av 1990-årene økt produksjon og forholdsvis lav arbeidsledighet. Denne utviklingen ble styrket etter EU-medlemskapet i 2004 og økte utenlandske investeringer. De tre land som per 2015 hadde de største utenlandske investeringer i Tsjekkia var: Nederland 24,1 prosent av de totale utenlandske investeringer i Tsjekkia, Østerrike 13,4 prosent og Tyskland 12,9 prosent.
Siden 2014 har bruttonasjonalproduktet (BNP) økt som følger: 5,5 prosent i 2015, 3,6 prosent i 2016 og 3,5 prosent i 2017. Arbeidsledigheten var i 2017 på 2,8 prosent og inflasjonen var i 2017 på 2,3 prosent. BNP per capita utgjorde i 2017 35 200 USD.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.