svensk forfatter og kritiker. Han debuterte i 1961 med romanen Kristallögat og fikk sitt gjennombrudd med Magnetisörens femte vinter (1964), som tar opp det usikre forholdet mellom sannhet og løgn i en historie om en mirakeldoktor i Tyskland i 1790-årene. Hess (1966), knyttet til den nazistiske politikeren Rudolf Hess, prøver ut skiftende vinklinger til sitt emne og inviterer leseren til selv å skape mønster og mening. Legionärerna (1968) er en dokumentarisk preget roman om en gruppe på 146 baltere som 1946 ble utlevert fra Sverige til Sovjetunionen, og som tar opp spørsmålet om hvordan man kan nå frem til objektiv kunnskap om virkeligheten når det observerte beror på iakttageren, hans vurderinger og drømmer. For denne boken fikk Enquist Nordisk Råds litteraturpris 1969.
I 1971 kom den viktige romanen Sekonden, hvor idrettens forhold til politikk tas opp, samtidig som boken tar for seg svik og havarerte idealer innenfor svensk arbeiderbevegelse. Dokumentarmetoden utnyttes likeledes i streikeromanen Musikanternas uttåg (1978). De politiske spørsmålene behandles også i journalistiske noveller (Katedralen i München, 1972; Berättelser från de inställda upprorens tid, 1974), mens Nedstörtad ängel (1985) er en eksperimentell roman om kjærlighetens frihet og fangenskap kretsende rundt spørsmålet: Hva er et menneske? Romanen Kapten Nemos bibliotek (1991) er et familie- og kjærlighetsdrama og Livläkarens besök (1999, Augustpriset) handler om J. F. Struensee, Christian 7s livlege. Til Enquists senere utgivelser hører Lewis resa (2001), om den svenske pinsebevegelsens grunnlegger og om bevegelsens pionertid, og Boken om Blanche och Marie (2004) om Marie Curie og mentalpasienten Blanche Wittman.
Som dramatiker har han laget et portrett av August Strindberg (Tribadernas natt, 1975), som har vakt internasjonal oppmerksomhet. Sammen med Till Fedra og Från regnormarnas liv utgjør dette dramaet En triptyk (1981). 1984 kom TV-dramaet Strindberg. Ett liv, i 1988 dramaet I lodjurets timma. Et oppgjør med avisverdenen og de økonomiske forbrytelser er farsen Chez Nous (1976, sammen med Anders Ehnmark). Samarbeidet med Ehnmark fortsatte i Doktor Mabuses nya testamente (1982), en kriminalhistorie lagt til fremtiden, og Protagoras sats: På spaning efter det politiska förnuftet (1987).
I 2008 utkom selvbiografien Ett annat liv. Enquist forteller her om sin oppvekst og om sitt liv som fremgangsrik forfatter og kulturpersonlighet, men også om sine svært vanskelige år som alkoholiker. For dette verket mottok han igjen den høythengende svenske litterære prisen Augustpriset.
En rekke av hans verker er oversatt til norsk.
Anbefalt lenke
Gyldendal Norsk Forlags forfatterside om Per Olov Enquist