Egebergs ærespris

Egebergs ærespris

Gyldendal Norsk Forlag. begrenset

Egebergs ærespris, norsk hederspris innen idrett utdelt første gang 1918, nå av Norges Idrettsforbund og Olympiske Komité til norske utøvere som har utmerket seg nasjonalt i minst to idretter og internasjonalt i minst én av disse. Prisen ble innstiftet av Ferdinand Julian Egeberg (1842–1921) og er en bronsestatuett modellert av Magnus Vigrestad.

Egebergs ærespris

1918 Gunnar Andersen Fotball, ski
1919 Helge Løvland Friidrett, gymnastikk
1921 Harald Strøm Skøyter, fotball
1922 Ole Reistad Ski, friidrett
1926 Johan Støa Ski, friidrett
1928 Bernt Evensen Skøyter, sykling
1929 Armand Carlsen Skøyter, sykling
1929 Reidar Jørgensen Friidrett, ski
1931 Fridtjof Bergheim Turn, friidrett
1934 Otto Berg Friidrett, turn
1935 Bjarne Bryntesen Friidrett, ski
1936 Laila Schou Nilsen Ski, skøyter, tennis
1937 Johan Haanes Tennis, ski
1938 Henry Johansen Fotball, ski
1939 Arne Larsen Ski, friidrett
1946 Godtfred Holmvang Friidrett, ski
1947 Sverre Farstad Skøyter, vektløfting
1949 Martin Stokken Friidrett, ski
1950 Egil Lærum Fotball, ski
1951 Hjalmar Andersen Skøyter, sykling
1952 Hallgeir Brenden Ski, friidrett
1956 Roald Aas Skøyter, sykling
1960 Reidar Andreassen Ski, friidrett
1961 Arne Bakker Fotball, bandy
1962 Magnar Lundemo Ski, friidrett
1965 Ole Ellefsæter Ski, friidrett
1967 Fred Anton Maier Skøyter, sykling
1971 Frithjof Prydz Tennis, ski
1971 Bjørn Wirkola Ski, fotball
1973 Ivar Formo Ski, orientering
1975 Eystein Weltzien Orientering, ski
1980 Bjørg Eva Jensen Skøyter, sykling
1981 Cato Zahl Pedersen Handikapidrett
1987 Oddvar Brå Ski, friidrett
1988 Ragnhild Bratberg Orientering, ski
1990 Grete Ingeborg Nykkelmo Skiskyting, ski
1991 Birger Ruud Ski (hopp, alpint)
1992 Ingrid Kristiansen Friidrett, ski
1996 Anita Andreassen Hundekjøring, sykling, ski
2000 Anette Bøe Ski, triatlon, terrengsykling, ishockey
2001 Anders Aukland Ski, friidrett, triatlon, hundekjøring
2002 Hilde Gjermundshaug Pedersen Ski, skiorientering
2002 Ole Einar Bjørndalen Skiskyting, ski
2004 Trond Einar Elden Ski (kombinert, langrenn)
2005 Stein Johnson Trener (skøyter, padling m.m.)
2007 Lars Berger Skiskyting, ski
2009 Frode Andresen Skiskyting, ski
2009 Helge Bjørnstad Kjelkehockey, svømming (for funksjonshemmede)
2010 Jens Arne Svartedal Ski, duatlon
2010 Hedda Berntsen Ski (telemarkkjøring, alpint, skicross)
2011 Kristin Størmer Steira Ski, friidrett
2012 Odd-Bjørn Hjelmeset Ski, friidrett

Forfatter av denne artikkelen

Artikkelen ble sist oppdatert 07.01.2013.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Fagansvarlig for Idrettskonkurranser og -priser

Rolf Bryhn

Fagansvarlig har ansvar for å:

  • Vurdere endringsforslag fra leserne
  • Svare på spørsmål i kommentarfeltet
  • Skrive nye artikler
  • Forvalte og oppdatere gamle artikler

Vil du bli fagansvarlig?

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.